Co warto wiedzieć na temat wezwania do zapłaty

Gdy przez dłuższy czas nie można odzyskać swoich pieniędzy, może pojawić się zwątpienie, czy cokolwiek da się z tym zrobić. Absolutnie nie należy rezygnować z dochodzenia swoich roszczeń finansowych, należy tylko przedsięwziąć bardziej konkretne środki niż tylko ponaglanie mailowe czy telefoniczne. Jednym z nich jest oficjalne wezwanie do zapłaty.

Kiedy wezwanie do zapłaty

Z wysłaniem wezwania do zapłaty nie trzeba jakoś bardzo długo zwlekać. Jeżeli finansowe zaległości nie są uregulowane w ciągu dwóch czy trzech miesięcy, naprawdę bardzo maleje prawdopodobieństwo, że ktoś zapłaci sam z siebie. Z nieuczciwymi kontrahentami czy osobami, które na przykład wynajmują od nas nieruchomość, trzeba radzić sobie bardziej konkretnie. Należy wysłać wezwanie do zapłaty, które musi mieć bardzo oficjalna formę i ton. Ma wybrzmiewać w taki sposób, by dłużnik miał świadomość konsekwencji, które spotkają go jeżeli nie zapłaci. Właśnie tego typu informacje Jak najbardziej można zawrzeć w piśmie wezwania do zapłaty.

Co daje wezwanie do zapłaty

Wysłanie oficjalnego wezwania do zapłaty to pierwszy poważny krok, dzięki któremu można naprawdę odzyskać pieniądze. Można zrobić to samemu, korzystając z formularzy dostępnych na stronach internetowych, można też zwrócić się po pomoc do firmy windykacyjnej lub radcy prawnego. Prawdę mówiąc nie ma jednak sensu płacić za tą usługę, bo praktycznie każdy przeciętny Kowalski jest w stanie zająć się tym we własnym zakresie. Należy tylko pismo przygotować z odpowiednią starannością, zawierając w nim dane (imię i nazwisko dłużnika oraz wierzyciela, kwota długu oraz termin zapłaty, podstawa prawna ubiegania się o roszczenie, numer konta w banku na który można przelać pieniądze). Wysyłając pismo pocztą warto też nadać je listem poleconym, najlepiej za potwierdzeniem odbioru. W ten sposób ma się dowód na to, że pismo dotarło.

Co zrobić jeśli wezwanie do zapłaty nie zadziała

Dokładając wszelkich starań do sformułowania pisma, zawierając w nim informacje o przewidzianych konsekwencjach w przypadku niezapłacenia, i tak można odbić się od ściany. Co zatem zrobić w następnym kroku? Można wysłać jeszcze raz powtórnie wezwanie do zapłaty, można też wystąpić na drogę sądową. W przypadku sprawy w sądzie, kosztami zostanie obciążony dłużnik. Jeżeli zadłużenie dotyczy faktur za niezapłacone usługi czy towary – można przestać je dostarczać. Kolejnym krokiem będzie droga sądowa, a w przypadku wygranej sprawy, można ubiegać się o pomoc komornika. Niestety dochodzenie swoich roszczeń finansowych to czasami bardzo trudny i żmudny proces.

Więcej na temat wezwania do zapłaty znajdziesz w tekście Kapitalni.org oraz w artykule na Wikipedii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.