Zalety i wady pożyczek na raty

Firmy pożyczkowe mają bardzo dużo różnych ofert. Jedne mają zachęcać nowych klientów brakiem kosztów przy pierwszej pożyczce, inne kierowane są do stałych klientów z coraz wyższymi kwotami możliwymi do pożyczenia. Można też spłacać pożyczki pozabankowe w ratach, nawet te pożyczane online. Zatem, jakie są wady i zalety takich pożyczek?

Warunki do spełnienia

Pożyczka ratalna w firmie pożyczkowej z tego gatunku może mieć więcej zalet niż kredyt w banku. I choćby jedną z nich są warunki, jakie trzeba spełnić, aby taką pożyczkę dostać.

Przede wszystkim trzeba być pełnoletnim, ale większość parabanków, jak i banki ustalają minimum wieku pożyczkobiorcy na 21 lat, ponieważ w tym wieku kończy się już szkołę średnią i teoretycznie można mieć już dłuższy staż pracy. Maksymalny wiek ustalany jest na 70-75 lat – liczone na dzień ostatniej raty pożyczki! Oznacza to, że osoba w wieku 73 lat nie weźmie pożyczki na dłużej niż 2 lata.

Ważne też są dochody. W bankach najchętniej akceptowane są dochody z tytułu umowy o pracę. W parabankach akceptowane są też renty, emerytury, umowy zlecenie i o dzieło, a nawet stałe dochody z tytułu wynajmowania nieruchomości. Gwarancją spłaty pożyczki może też być przedstawienie żyranta czy posiadanie nieruchomości. Dobrze jest jednak mieć zaświadczenie albo umowę, które potwierdzają dochody.

Bez BIK, ale czy bez sprawdzania klienta?

Dla wielu osób zaletą może być brak sprawdzania BIK, ale to nie oznacza automatycznie, że firma pożyczkowa nie sprawdza żadnej bazy. Zwłaszcza przy pożyczkach na wysokie kwoty oddawanych w comiesięcznych ratach parabanki stawiają na rzetelną weryfikację klienta. W końcu inwestują swoje środki i chcą je odzyskać z zyskiem.

BIK nie jest jedyną bazą, w której można sprawdzać długi i terminowość w spłacaniu zobowiązań. Są jeszcze inne bazy, w których oprócz kredytów i pożyczek widać też czy nie ma np. zaległości w płatności rachunków za media.

Weryfikacja w bazach odbywa się jednak inaczej niż w bankach. W przypadku banku obowiązkowe jest sprawdzenie BIK i bankowego rejestru, a jeśli ma się choć jeden negatywny wpis to wniosek jest automatycznie odrzucany. Ale w przypadku pożyczek pozabankowych każdy wniosek weryfikowany jest indywidualnie. Jest więc spora szansa, że nawet mając wpis w bazie dłużników, który jest stary i opiewa na małą kwotę można przejść pozytywnie weryfikację.

Koszty – wada numer jeden

Mimo wszystko pożyczki ratalne mają wyższe koszty niż kredyty bankowe. Dlatego wiele osób rozpatruje je, jako ostatnią szansę na pożyczenie pieniędzy w potrzebie. Tylko przy chwilówkach można znaleźć oferty darmowych pożyczek. Niestety na tę chwile pożyczki ratalne są dość drogie i mało opłacalne, jeśli ktoś może wziąć kredyt bankowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.