Jak uzyskać leasing konsumencki?

Czy każdy może skorzystać z leasingu konsumenckiego? Gdzie szukać ofert tego typu? Na czym polega jedna z form leasingu, jaką jest leasing zwrotny?

Leasing samochodu

Leasing samochodowy najczęściej jest kojarzony z finansowaniem auta przez daną firmę lub właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej. Co ciekawe, z leasingu może korzystać w zasadzie każdy – ofert należy szukać w firmach leasingowych i wśród importerów samochodów. W przypadku prowadzenia firmy, właściciel może wliczyć raty leasingu w koszty prowadzenia działalności, co wpływa na niższy podatek. Firmy doceniają także dodatkowe korzyści – np. obsługę floty, opiekę centrum technicznego. Firmy leasingowe są pomocne także podczas odnawiania floty aut po zakończeniu umowy.

Oferta dla klienta indywidualnego

Leasing konsumencki jest podobny do leasingu udzielanego firmom. Podczas starania się o leasing, z pewnością mile zaskoczy nas mniejsze liczba formalności niż podczas starania się o kredyt bankowy. Leasingodawca rejestruje pojazd, a konsument może korzystać z ciekawej oferty ubezpieczeniowej.

Niektóre firmy wymagają 10% wkładu własnego, inne mniej – to warunek konieczny do korzystania z auta. Reszta jest rozłożona na raty, a po całkowitej zapłacie można zdecydować, czy chcemy wykupić dane auto.

W tym przypadku nie dojdzie do korzyści podatkowych i trzeba dostosować się do wymagań dotyczących eksploatacji auta.

Umowa leasingowa

Podczas zawierania umowy leasingowej nie potrzebujemy wielu dokumentów. W wersji uproszczonej zazwyczaj wystarczy wniosek i dwa dokumenty tożsamości wraz ze zdjęciem. W zwykłej procedurze zazwyczaj wymagane są także; zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wyciąg z konta bankowego. Jeśli firma leasingowa wymaga dodatkowego zabezpieczenia, może także być potrzebny poręczyciel.

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny opiera się na odwróceniu procesu leasingu. Konsument ma możliwość zamiany prawa własności auta lub sprzętu w prawo do jego użytkowania.

Firma, która wcześniej zakupiła jakiś sprzęt, może go odsprzedać firmie leasingowej, cały czas z niego korzystając i opłacając raty. Forma zwrotna poprawia zatem płynność finansową przedsiębiorstwa, gdyż istnieje możliwość uwolnienia środków, które mogą zostać przeznaczone na dalszy rozwój firmy.

Warto zauważyć, że wiąże się on z opłaceniem VAT od sprzedaży i obciążeniem podatkowym.

Leasing konsumencki wiąże się ze sporymi udogodnieniami, zwłaszcza w sferze załatwiania dokumentacji i oszczędności czasu. Może z niego skorzystać każda osoba fizyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.