Zatrudnienie na umowę o pracę a poród

Macierzyństwo to bardzo trudny, a zarazem piękny okres w życiu niemal każdej kobiety. Jest to szczególny czas, kiedy kobieta musi dbać nie tylko o siebie, ale i o swoje nienarodzone dziecko. Jednak zanim nadejdzie moment pojawienia się malucha na świecie kobiety często chcą pracować do samego dnia porodu, jeśli tylko zdrowie im na to pozwala.

Poród i co dalej ?

Pracując do samego końca ciąży, a dokładniej pracując na umowę o pracę po porodzie każda kobieta, przechodzi na tzw. urlop macierzyński. Jest to czas, który umożliwia świeżo upieczonej mamie na powrót do siebie oraz daje możliwość bycia i wychowywania malucha od jego pierwszych dni życia. Nie ulega wątpliwości, iż są to najważniejsze chwile dla mamy i jej dziecka. Nie ma żadnego znaczenia to czy przyszła mama przed porodem przebywała na zwolnieniu lekarskim, czy pracowała aż do samego końca ciąży.  

Ciąża to szczególny czas, kiedy mogą pojawić się różne komplikacje zatem pracująca musi mieć możliwość do odpoczynku i przejścia na zwolnienie w każdej chwili. Należy zatem pamiętać, że w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę każda kobieta ma prawo do urlopu macierzyńskiego, ponieważ jest to zagwarantowane przez przepisy prawne. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy umowa zostaje rozwiązana z dniem porodu. Wtedy młodej mamie należy się jedynie zasiłek macierzyński.

Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy kobiecie w ciąży?

Pracodawcy nie zawsze są zadowoleni, gdy okazuje się, że ich pracownica spodziewa się dziecka. Wiąże się to nie tylko z zapewnieniem ciężarnej odpowiednich warunków pracy w przypadku stanowiska mogącego zagrażać ciąży, ale i również z szukaniem zastępstwa na czas nieobecności w pracy związanej ze zwolnieniem lekarskim, bądź urlopem po porodzie: https://kapitalni.org/pl/artykuly/ile-trwa-urlop-macierzynski-po-urodzeniu-dziecka-i-jakie-dokumenty-sa-potrzebne,73,449

Kobiety ciężarne powinny znać prawa, jakie im przysługują ze względu na częste próby oszustw dokonywanych przez pracodawcę.

Warto wiedzieć, że każdy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy o pracę kobiecie w ciąży, o ile jej termin wygaśnięcia przypada powyżej 12 tygodnia ciąży i pracodawca wie o ciąży. W takiej sytuacji umowa jest przedłużana do dnia porodu.

Niestety prawo nie chroni kobiet, które są w ciąży poniżej trzeciego miesiąca. W takim przypadku to osoba zatrudniająca decyduje czy chce prowadzić dalszą współpracę. Niestety kobiety są bardzo często zwalniane z pracy, gdyż zatrudniający obawiają się problemów związanych z ciążą. Wolą na to miejsce zatrudnić osobę, która będzie cały czas dyspozycyjna. Często zdarza się, że na rozmowie rekrutacyjnej kobiety są pytane o plany związane z macierzyństwem. Jest to niezgodnie z obowiązującym zasadami i nie stawia w dobrym świetle przyszłego szefa bądź szefowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.