Czy warto sugerować się wskaźnikiem PKB

Wskaźnik PKB jest najczęściej wspominany kiedy z jakiś powodów mówi się o aktualnej sytuacji finansowej w kraju. Jednak patrząc na sprawę bardziej wnikliwie to możemy uznać, że nie jest on specjalnie miarodajny. Bowiem ja jego wartości składają się rzeczy, które dotyczą rzeczywiście gotówki, która została wydana z budżetu państwa lub wpłynęła do niego bezpośrednio. Nic jednak nie jest wspomniane o innych kwestiach, które wcale nie bezpośrednio dotyczą transakcji gotówkowych, ale mają na sytuację finansową w kraju również dość znaczący wpływ.

Czy możemy sugerować się wskaźnikiem PKB?

Generalnie wskaźnik PKB (tu ciekawy artykuł o nim) jest dość ważnym parametrem, który określa co dzieje się w danym kraju pod względem finansowym. Jednak żeby określić wszystko bardzo dobrze to warto zwracać uwagę także na inne wskaźniki, które mogą sugerować nam, że owy wskaźnik wcale nie pokazuje rzeczywistego budżetu w państwie.

Wskaźnik PKB wzrasta w momencie zaciągania przez Polaków takich zobowiązań jak np kredyty. Dla państwa jest to bardzo korzystne, bo od wszystkich zaciągniętych pieniędzy od banku musimy odprowadzić podatek. Więc niekorzystne jest dla państwa oszczędzanie i składowanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych chociażby. Zdecydowanie korzystniej jest dla kraju kiedy rodacy pożyczają pieniądze.

Tak samo niekorzystne jest pomaganie innym za darmo. W ten podpunkt wchodzą również wolontariaty i inny bezinteresowna pomoc. Pomagając za darmo niczego nie zarabiamy, a więc nie mamy z czego odprowadzić podatku, przez co kraj nie zasila budżetu i idąc tym tropem nie podnosi się także wspomniany wskaźnik PKB.

PKB inaczej krajowy produkt brutto wzrasta także w takich sytuacjach jak remontowanie zniszczonych dróg, bo ułatwia to eksport do Polski pewnych towarów więc można uznać, że pomaga to bezpośrednio wzrastać zasilanemu budżetowi w Polsce.

Krajowy produkt brutto jest dość ważnym wskaźnikiem jeśli chodzi o polską gospodarkę. Jednak nie należy się nim bezpośrednio sugerować. Pokazuje on miary prawdziwe, tylko wówczas wtedy, kiedy bardziej zagłębimy się w temat innych wskaźników i powodów dlaczego nastąpił jego wzrost w danym momencie. W przeciwnym wypadku nie możemy stwierdzić w żaden sposób czy budżet naszego kraju się poprawił i czy nasza sytuacja jako obywatela zmieni się na lepsze. To pokażą nam tylko inne parametry o których wiele osób zapomina. Kiedy słyszą, że PKB poszło w górę to są zadowoleni, że rzeczywiście Polska w końcu zaczęła wzrastać, a raczej jej budżet się poprawił, a nie zawsze tak musi być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.